„Wartości i wyzwania. O pomocy humanitarnej” – spotkanie z Aleksandrą K. Wiśniewską

Istota matematyki zawiera się w jej wolności.

Georg Cantor
Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź
Czas: 22 czerwca 2023 (czwartek) 16:00 - 18:00

Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na otwarte spotkanie „Wartości i wyzwania. O pomocy humanitarnej” z Aleksandrą K. Wiśniewską, które odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godzinie 16:00 w Sali Rossmann Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Jana Matejki 32/38, 90-001 Łódź).

Aleksandra K. Wiśniewska

Aleksandra K. Wiśniewska to rodowita łodzianka, ekspertka i szefowa misji humanitarnych. Dla naszej uniwersyteckiej społeczności będzie to wyjątkowa okazja, aby zrozumieć realia pracy na linii frontu oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Aleksandra podzieli się swoimi doświadczeniami z m.in. Ukrainy, Jemenu i Syrii, poruszy tematy związane z istotą wsparcia humanitarnego. Opowie też w jaki sposób każdy z nas może angażować się w wyzwania także bliższe naszej lokalnej, łódzkiej społeczności.

Właśnie zakończyła roczną misję na Ukrainie, gdzie jako szefowa misji międzynarodowej organizacji humanitarnej INTERSOS zbudowała 250-osobowy zespół ekspertów dostarczający pomoc medyczną, psychologiczną i materialną 118 tys. cywilom w rejonach najbardziej dotkniętych wojną. W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na granicy koordynowała ewakuację 2,000 cywili, w tym 1,400 dzieci i opiekunów z ukraińskich domów dziecka. Pracę humanitarną zaczynała od zabezpieczania tonących łodzi uchodźców na Morzu Egejskim, inspirując powstanie pierwszego polskiego patrolu ratowniczego. Prowadziła badania w obozach dla uchodźców we Francji informujące projekt ustawy postulujący o przyjęcie samotnych syryjskich dzieci przez Wielką Brytanię.

Pracując dla ONZ w Turcji i Jordanii opracowywała plan odpowiedzi humanitarnej na wojnę w Syrii. Podczas Bitwy o odbicie Mosulu z rąk ISIS w Iraku współzarządzała obozem dla 70 tys. osób przesiedlonych w wyniku walk. Od 2019 do 2021 Szefowa Misji Polskiej Akcji Humanitarnej na wojnie w Jemenie, prowadząca zespół odpowiadający na największą w historii epidemię cholery. Po wybuchu pandemii rozpoczęła pierwsze działania medyczne w 30-letniej historii PAH, zarządzając 7 klinikami w rejonach przyfrontowych i pomagając 200 tys. osób w potrzebie. 

Jest laureatką nagrody "Green Hero" UN Global Compact Network Poland i Fundacji Green Festival za "niezłomność w działaniach na rzecz praw człowieka i klimatu”; nagrody KARSKI 2020 za odwagę cywilną i podejmowanie działań w duchu wartości Jana Karskiego, oraz nagrody Forbes Polska „25 under 25′′ w kategorii Działalność Społeczna.

Wydarzenie patronatem własnym objęła dziekan Wydziału Prawa i Administracjiprof. Monika Bogucka-Felczak.

Aleksandra K. Wiśniewska – politolożka, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego i London School of Economics and Political Science. Ekspertka do spraw humanitarnych, szefowa misji niosących pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych.

Materiał: Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WPiA UŁ

Redkacja: Centrum Komunikacji i PR UŁ

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 22 czerwca 2023 (czwartek) 16:00 - 18:00

"monthViewContentUid" constant not set

EUROPEJSKI UNIWERSYTET MIAST POSTINDUSTRIALNYCH - UNIWERSYTET ŁÓDZKI W SIECI UNIC

UNIC (/juːˈniːk/) jest jedną z 41 sieci Uniwersytetów Europejskich. 

 

Uniwersytety Europejskie to model międzynarodowych uczelni przyszłości, promujących europejskie wartości i tożsamość oraz rewolucjonizujących jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego poprzez wspólne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na polu edukacji i nauki oraz głęboką integrację instytucjonalną.

  • WIĘCEJ O UNIC

Poznaj nasze kierunki

Każdego roku dostosowujemy naszą ofertę - studiów stacjonarnych, podyplomowych i szkół doktorskich – do potrzeb kandydatów. Ściśle współpracujemy z biznesem, organizacjami pozarządowymi i ekspertami naukowymi. Zależy nam na tym, aby przekazywana przez nas wiedza znajdowała zastosowanie w obliczu wyzwań, przed jakimi aktualnie stają społeczeństwa.

SPRAWDŹ NASZE KIERUNKI!

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, co podważyć się nie da.