Zasmakuj Studiowania w Łodzi – kolejne edycje programu za nami

Istota matematyki zawiera się w jej wolności.

Georg Cantor

W czerwcowej edycji programu Zasmakuj Studiowania w Łodzi z bogatą ofertą akademicką i kulturalną miasta zapoznawali się przyszli maturzyści z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu i Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach. Sprawdzali też, jak w Łodzi można zrobić karierę w branży BPO.

Na Wydziale Filologicznym

W ramach części edukacyjnej trzydniowego pobytu w Łodzi młodzież odwiedziła Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Mgr Maria Migodzińska z Instytutu Filologii Germańskiej poprowadziła dla uczniów warsztat: „Barwna Bawaria i wiele więcej – o różnorodności kulturowej i językowej Niemiec”. Miał on na celu zaznajomienie licealistów z zagadnieniem wielowymiarowości kulturowej oraz językowej kraju naszych zachodnich sąsiadów. Podczas zajęć uczniowie poznali najważniejsze fakty dotyczące szerokiego spektrum kulturowego Niemiec, a także dowiedzieli się, czym jest dialekt oraz dlaczego Bawarczycy mogą mieć nie lada kłopot podczas rozmowy z mieszkańcami północy kraju.  

W czasie zajęć przyszli studenci mogli przekonać się, jak ciekawe i cenne jest studiowanie języka, literatury oraz kultury Niemiec, a także uświadomili sobie, że studia filologiczne pozwalają nie tylko zdobyć odpowiednie wykształcenie językowe, lecz przede wszystkim otwierają drzwi do świata różnorodności i piękna. 

Mgr Eliza Sasin z Instytutu Romanistyki zaproponowała warsztat z kultury francuskiej: „Wokół języka”. Zajęcia przybliżyły licealistom kulturę francuską na przykładzie filmów Nowej Fali w kinie francuskim. Uczestnicy poznali elementy teorii, ciekawostki, kultowe tytuły i osobowości tego wyjątkowego nurtu oraz wzięli udział w interaktywnym quizie. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję przekonać się, dlaczego warto studiować filologię i uczyć się języka francuskiego, odkrywając jego piękno na przykładach rodem ze świata filmu. 

Uczniowie zwiedzali również Wydział Filologiczny z przewodnikiem – mogli zajrzeć do studia radiowego i telewizyjnego, w którym na co dzień studenci pogłębiają swoje dziennikarskie umiejętności. Mieli również okazję spotkać się I zapoznać z partnerami biznesowymi wydarzenia – firmami ABSL, Nordea i Fujitsu. 

Kolejne dwa dni w Łodzi uczniowie spędzili na poznawaniu atrakcji naszego miasta -obejrzeli spektakl w Teatrze Komedii Impro w Łodzi, zagrali w kręgle w Kręgielni Król Kul oraz obejrzeli wystawę multisensoryczną największych dzieł Vincenta van Gogha. 

Na Wydziale Matematyki i Informatyki

Dwa tygodnie wcześniej, 19 maja 2023, Urząd Miasta Łodzi wraz z partnerami zaprosił do smakowania studiowania w Łodzi uczniów łódzkich liceów: I LO, XII LO, XXI LO, XXVI LO oraz XXXI LO. 

Pierwszym punktem programu były inspirujące zajęcia na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ. Prof. Marek Majewski, prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ, zaprezentował uczniom ofertę dydaktyczną oraz pokazał: „Jak (nie) manipulować danymi”. Prof. Kamil Niedziałomski poprowadził natomiast ciekawy warsztat: „Wzór Herona na pole trójkąta”, a dr Marta Lipnicka wytłumaczyła uczniom czym są sieci neuronowe. 

Po wizycie na UŁ uczniowie gościli też na Politechnice Łódzkiej oraz odwiedzili nowoczesne firmy technologiczne: Accenture i Mobica. Na koniec dnia mogli pograć w bilard, zjeść pyszną kolację i obejrzeć improwizowany spektakl w Teatrze Komedii Impro w Łodzi. 

Zasmakuj Studiowania w Łodzi to program zachęcający do podejmowania studiów na łódzkich uczelniach. Dzięki niemu uczniowie najlepszych szkół średnich z Łodzi oraz z województwa łódzkiego mogą przez chwilę poczuć się studentami. Podczas 2-3-dniowych wycieczek do Łodzi młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach tematycznych związanych z ich zainteresowaniami - na uczelniach oraz w firmach. Mogą zjeść posiłek w studenckiej stołówce, pobawić się w studenckim klubie lub na koncercie, a także zaliczyć główne atrakcje miasta podczas zwiedzania go z przewodnikiem. 

Materiał: Młodzi w Łodzi; Wydział Filologiczny UŁ; Wydział Matematyki i Informatyki UŁ 

Zdjęcia: Młodzi w Łodzi; Bartosz Burski i Eryk Woźniak (Centrum Rozwoju Wydziału Filologicznego UŁ);
Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

EUROPEJSKI UNIWERSYTET MIAST POSTINDUSTRIALNYCH - UNIWERSYTET ŁÓDZKI W SIECI UNIC

UNIC (/juːˈniːk/) jest jedną z 41 sieci Uniwersytetów Europejskich. 

 

Uniwersytety Europejskie to model międzynarodowych uczelni przyszłości, promujących europejskie wartości i tożsamość oraz rewolucjonizujących jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego poprzez wspólne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na polu edukacji i nauki oraz głęboką integrację instytucjonalną.

  • WIĘCEJ O UNIC

Poznaj nasze kierunki

Każdego roku dostosowujemy naszą ofertę - studiów stacjonarnych, podyplomowych i szkół doktorskich – do potrzeb kandydatów. Ściśle współpracujemy z biznesem, organizacjami pozarządowymi i ekspertami naukowymi. Zależy nam na tym, aby przekazywana przez nas wiedza znajdowała zastosowanie w obliczu wyzwań, przed jakimi aktualnie stają społeczeństwa.

SPRAWDŹ NASZE KIERUNKI!

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, co podważyć się nie da.